Kriisist välja IT abiga

04. aprill 2021

Eesti intelligentse transpordi- ja logistikavaldkonna ettevõtted on koondunud ühtseks ITS Estonia võrgustikuks, mida koordineerib Eesti IKT-klaster.

Eesti intelligentse transpordi- ja logistikavaldkonna ettevõtted on koondunud ühtseks ITS Estonia võrgustikuks, mida koordineerib Eesti IKT-klaster. „Paneme pead kokku ning arutame, kuidas saame üksteist praegusel keerulisel ajal toetada,“ selgitab ITS Estonia võrgustiku juht Maarja Rannama. „Kuidas ära kasutada logistikute kogemusi tööstusettevõtte siselogistika automatiseerimiseks või mil moel saaks oma tooteid paremini e-kaubandusplatvorme kasutades müüa või kuidas tööstusettevõtte vajadusi ja tarka linnaplaneerimist ühendada,“ kirjeldab Rannama teemasid, millega tuleb tegeleda. Järgnevalt sellest, milliseid lahendusi leidis kriisi alguses ettevõte Fleet Complete Eesti.

Ellu jääda aitab kiirus

Fleet Complete Eesti Baltikumi tegevjuhi Jaanus Truu sõnul töötavad praegu paljude ettevõtete juhid ja nende alluvad kodukontorites. “Kriisi esimesed kolm nädalat oligi fookus sellel, millised on ettevõtte jaoks õiged otsused: mida teha, kuidas teha, millised osakonnad saavad kodust töötada jne. Kui kolm esimest kiiret kriisinädalat said mööda, tekkis aeg ka tulevikku suunatud kliendikohtumisteks,“ selgitab Truu.

Fleet Complete pakub GPS-põhiseid sõiduki- ja meeskonnahaldamise lahendusi, mida müüakse näiteks Ameerika Ühendriikides, Kanadas, Mehhikos, Austraalias ja 20 Euroopa riigis. Kokku on maailmas ühendatud 600 000 autot või inimest, neist 25 000 Eestis. Põhiline tarkvaralahenduse tootmine toimub Tartus.

Kriisiaja uued rakendused

Truu sõnutsi on ettevõte nii mõnegi uuenduse käivitanud ka koroonakriisist tingituna: näiteks sai tuule tiibadesse e-Selveri lahendus, mis aitab kaupu komplekteerida ning koostab optimaalse plaani laialiveoks. „Kui tellimus tehti Selveri keskkonnas, siis edasi tegutseti meie abiga. Saadetised seg­menteeriti, optimeeriti ja saadeti igale kullerile telefonile info, kuhu see tuleb toimetada. Telefoniäpp omakoda aitas kulleril kohale jõudmiseks orienteeruda. Samal ajal nägi klient, millal saadetis kohale jõuab ja mitu pakki kulleril veel enne on vaja kohale viia,“ selgitab Truu.

Fleet Complete on oma ettevõttes ajurünnakuid korraldanud ja otsinud, kuidas keerulisel ajal Eestile kasulik olla. Nii pandi püsti projekt Voog: ühendati logistikalahendus ja veebiplatvorm, et luua restoranidele kullerteenuse pakkumise võimalus.

Jaanus Truu räägib, et tavaolukorras on nende ettevõtte põhi­kliendid suured logistikaettevõtted, ent praegu nähti, et restoranid olid valiku ees, kas ajada äri edasi vaid Bolti ja Wolti vahendusel ning vallandada kelnerid, või leida muu lahendus.

„Voog aitas nii mõnelgi kõige hullema aja üle elada, lahendust kasutas enam kui 20 Eesti restorani. Analoogseid lahendusi saab luua suhteliselt soodsalt, samas toode võimaldab teha mõistliku raha eest ära päris palju,“ kirjeldab Truu.

GPS-põhiste sõiduki- ja meeskonnahaldamise lahenduste kasutusvaldkond on aga mõistagi tunduvalt laiem, ulatudes logistikasektorist transpordiettevõteteni, kohalikest firmadest rahvusvaheliste suurkontsernideni. Ettevõtte klientideks on erinevaid ekspedeerimisettevõtteid Schenkerist Smartenini, aga ka autorendi- ja prügiettevõtted, turva- ja metsaettevõtted või finantssektor, kes kasutab autode ühiskasutuslahendust.

Kõik on detailidena teada

„Iga sektori kohta on edulugusid. Nii teab näiteks maanteeamet täpselt, milline sahk on lumetõrjetöödel kasutuses konkreetsel autol, mitme meetri laiuses ja mis teelõigul soola visati. Samuti teab DSV töölauda vaadates, kuidas kokku laadida 61 haakemeetrit kaupa: ühes haakes on 13 meetrit kaupa ja vaja on 5 autot. Samuti kuvatakse, kus need kaubad asuvad ja milliste mõõtudega,“ räägib Truu. Ta lisab, et Fleet Complete ei defineeri end eksklusiivsete erialalahenduste loojana, pigem katavad olemasolevad lahendused 95% klientide vajadustest ja 5% osas arendatakse juurde spetsiifiline lahendus.

„Eesti on pisike, see on meile nagu heas mõttes liivakast, kus lahendusi katsetada – oleme nii paljudes sektorites Eesti väiksuse tõttu, ent tahame laieneda ka teistes riikides. Tarkvara müüakse meie ettevõtete kaudu Baltikumis, Skandinaavias, Beneluxi maades, lisaks T-Mobile’i kaudu Saksamaal, Cosmote kaudu Kreekas, ning osades riikides edasimüüjate abil,“ lausub Truu.

Näide, kuidas digilahendus muudab töö efektiivsemaks

Fleet Complete on rahvusvaheline tarkvaraettevõte, mis keskendub GPS-põhistele sõiduki- ja meeskonnahaldamise lahendustele. Fookus on autopargi ja töövoogude optimeerimisel, mis on aidanud vähendada kulusid ning suurendada tulusid.

Teenus töötab GPS-põhisel jälgimisel, mille abil saab näha sõidukite asukohta ja teekondi reaalajas ja minevikus. Selle külge on ehitatud mitmed spetsiaalsed lahendused – iga klient saab valida just talle olulised võimalused, olgu see siis automaatne sõidupäevik, tahhograafiandmete alla laadimine üle mobiilivõrgu, autode ühiskasutamine koos võtmevaba lahendusega või tööülesannete juhtimine töötajate ja kontori vahel.

Kõiki lahendusi toetab nutikas ja ülevaatlik aruandlussüsteem. Fleet Complete’i saab integreerida ka kliendi enda või kolmandate osaliste IT-süsteemidega. Fleet Complete’i SaaS lahendust saab kasutada nii veebibrauseris kui ka Androidi ja iOS nutirakenduses.

Tekst: Liivi Tamm TööstusEST mai 2020

Tööstuse digitaliseerimise näidislood on valminud Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondi DIGINNO BSR projekti raames.