Eesti IT-sektor valis aasta tegijad

29. märts 2022

ITL kuulutas 22. korda välja IT-valdkonna aasta tunnustuse saajad. Aasta Idee 2021 on digiriigi koostööraamistik, Aasta Tegu on programmeerimiskool Kood/Jõhvi, Aasta Tegijad on Eesti IT-ajaloo talletajad Andres Kütt, Henrik Roonemaa ja Vabamu ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium. Digiriigi eestkõneleja eritunnustuse pälvis president Kersti Kaljulaid.

ITL-i aastaauhindu anti välja 22. korda, et tunnustada silmapaistvamaid valdkonnaga seotud inimesi ja ettevõtteid, kes on digiriigi arengule kaasa aidanud.

Fotoalbum ITL-i Facebookis.

Aasta Idee auhinna sai digiriigi koostööraamistik ehk plaan kutsuda ettevõtteid, arendajaid ja teisi koostööst huvitatud inimesi kogu maailmast katsetama oma uusi ideid või arendada edasi juba loodud digitooteid-teenuseid koostöös Eesti avaliku sektoriga ilma keerukate hankeprotseduurideta. “Lõpuks võidavad sellest Eesti ettevõtted – mida rohkem riike kasutab digiteenuseid, seda rohkem on ka turgu, kus meie kogemused maksavad,” selgitas ITL-i president Juhan-Madis Pukk.

ITL-i Aasta Tegu tähistab konkreetset algatust, millega vastaval aastal IT-valdkonda positiivselt üllatati. “Uutmoodi programmeerimiskool Kood/Jõhvi on täpselt selline julge ettevõtmine, mis väärib tunnustust. Teatud mõttes jätkab Kood/Jõhvi tiim ka traditsiooni – varem on Aasta Teoks olnud samuti haridusalgatused, näiteks “Vali IT!” programm ja Cleveroni Akadeemia. OSKA uuringu järgi tööjõupuudus sektoris jätkub ning see paneb meid kõikvõimalikke lahendusi uute inimeste koolitamiseks otsima,” kommenteeris Pukk.

Aasta Tegija auhindu jagati seekord välja kolm, sest kolme erineva tegija pingutused andsid kokku spontaanse terviku. “Eestis on IT-sektorit 30 aastaga meeletult edukalt arendatud ja mitmetes peades hakkas idanema mõte, et seda hullu teekonda peab tulevastele põlvedele talletama. Andres Kütt oma podcastiga Memcpy, Henrik Roonemaa ja Vabamu näitusega e-riigi ajaloost ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium videointervjuude sarjaga (vt ka RIA blogipostitus) on kõik jäädvustanud mälestusi, mille väärtus ajas ainult kasvab,” ütles Pukk.

Alles teist korda 22 aasta jooksul otsustas ITL-i juhatus seekord välja anda ka IKT sektori eestkõneleja eritunnustuse. “See, et me Eestis vahepeal kurdame, kuidas e-tiiger on magama jäänud, näitab lihtsalt meie nõudlikkust iseenda vastu. Maailmas oleme selgelt parimad. Kersti Kaljulaid ei jätnud presidendina ühtki võimalust kasutamata, et e-Eestit maailmas veel kuulsamaks teha ja meie ettevõtetele uksi avada. Selline digipatriotism väärib erilist tunnustust,” ütles Pukk. Kersti Kaljulaid rääkis auhinda vastu võttes, et Eesti IT-ettevõtteid on olnud maailma lihtne müüa, sest nad ei käitu nagu kiskjad, vaid pakuvad alati rätsepalahendusi, mis arvestavad kohaliku kultuuriga. “Ma arvan, et kümne aasta pärast on Eestis 100 ükssarvikut ja 30% meie SKT-st on IKT,” ütles Kaljulaid.

Aasta auhindade kandidaate said esitada ITL-i liikmed ning koostööpartnerid, lõpliku otsuse tegi ITL-i juhatus.

ITL on info- ja kommunikatsioonitehnoloogiaga tegelevaid ettevõtteid ja organisatsioone ühendav erialaliit. ITL-i peamine eesmärk on soodustada IKT sektori äri Eestis, pakkuda lisandväärtust Eesti majandusele ning hõlbustada ettevõtete vahelist koostööd.

ITL-i pressiteade 29.03.2022, foto: Joanna Jõhvikas