Hea tava turvalise tarkvara arendamisel
Meie tarkvara turvalisuse tagamise strateegia on:
- juhitud – sisaldab eesmärgipõhiseid ning koordineeritud tegevusi,
- integreeritud – on osa tarkvaraarenduse protsessidest ja metoodikatest,
- arenev – lähtub kaasaegsetest teadmistest,
- vastutustundlik – tagab, et riskid on klientidele regulaarselt tõstatatud.
Täpsemalt tähendab see arendusettevõtte seisukohast:
- Arvestame, et tarkvara turvaliselt arendamine vajab eraldi juhtimist.
- Igas tarkvaraprojektis on turvalisusele keskenduv roll, kes tagab piisava tähelepanu heade turvapraktikate järgimisele projekti kestel ning loob eelduse rakendamise järjepidevusele pärast projekt lõppu.
- Meil on turvalisuse kui eraldi kompetentsi eest vastutaja, kes tagab organisatsiooni turvateadmiste piisava taseme.
- Integreerime turvalisuse tagamise oma protsessidesse.
- Teadvustame, et ühekordne audit või läbistustestimine ei anna ajas püsivat tulemust, mistõttu on turvalisust taas vaja valideerida süsteemide muutuste korral ja regulaarselt tarneahela rünnete riski maandamiseks.
- Automatiseerime tarkvara turvalisuse tagamise, rakendades tarkvara ehitusprotsessides (CI) automaatteste, koodianalüsaatoreid ja muid levinud vahendeid.
- Teadvustame, et üks suurimaid turvariske on funktsionaalsus, mida tegelikult ei ole vaja. Väldime ebavajaliku keerukuse loomist, ülepingutatud tehnoloogia ja ebamõistlike töövahendite kasutamist.
- Järgime kasutatavate programmeerimiskeelte, -raamistike, -keskkondade turvalise arendamise ja kasutamise juhendeid ning parimaid praktikaid, ning arendame oma oskuseid pidevalt edasi.
- Hoolitseme selle eest, et kõik meie töötajad läbivad regulaarselt turvalisuse tagamisega seotud koolitusi, mis vastavad nende rollile ja vastutusalale.
- Kasutame kaasaegseid tehnoloogiaid, mis arenevad ajas jätkuvalt edasi.
- Hoiame end kursis küberturvalisuse valdkonna trendide ja riskidega ning kohandame vastavalt oma süsteeme, protsesse ja metoodikaid.
- Selgitame turvalisusega seotud aspekte kliendile ega eelda, et nad oskavad seda ise küsida.
- Soovitame kliendil loobuda riskantsest funktsionaalsusest, mis ohustab turvalisust ja aitame leida alternatiivsed lahendused.
- Kirjeldame kliendile selgelt ning üheselt tarkvaralise lahendusega kaasnevaid olulisi riske ning nende ilmnemise võimalikke tagajärgi.
- Oluliste intsidentide korral reageerime otsekohe. Teavitame nii klienti kui ka CERT-EE-d.
Ettevõtted, kes on liitunud turvalise tarkvara arendamise hea tavaga: