Eestlaste globaalne haridushäkaton

14. oktoober 2022 - 16. oktoober 2022

Haridusinnovatsiooni ettevõtteid esindav EdTech Estonia kutsub osalema 48-tunnisel globaalsel häkatonil.

UUDIS tulemuste kohta: Selgusid haridushäkatoni EdTech Hack võiduideed

Haridusinnovatsiooni ettevõtteid esindava EdTech Estonia globaalne häkaton tõi eelmisel nädalavahetusel virtuaalüritusena kokku 57 meeskonda ja 328 osalejat 50 eri riigist.

Haridushäkatoni EdTech Hack žürii. Foto autor Maido Parv
EdTech Häkatoni žürii (foto Maido Parv)

Startup Estonia haridussuuna valdkonnajuhi Inga Kõue hinnangul oli häkatoni õnnestumisel suur roll vabatahtlikest koosneval tugivõrgustikul, kes aitasid nädalavahetusel meeskondadel testida nende ideid ja lahendusi. Oma panuse andsid 60 haridustöötajat, nende seas õpetajad, koolijuhid, tugispetsialistid ja õppejõud, kelle väärtuslik tagasiside loob juba lahenduse algfaasis suured eeldused kõnetada tulevasi teenuste kasutajaid.

Žürii lemmikuteks osutusid täiskasvanute IT-valdkonna ümberõppe platvorm Cerebrum Hub, inseneri kutsekvalifikatsiooni keskkond T-shape Engineer, pehmete oskuste koolituskeskkond gümnasistidele ProEm, tunnikavade koostamise lahendus õpetajatele LessonSet, interaktiivne raamatute keskkond lastele Virtual Story ja MultiCube lugemisabiline pimedatele. Publiku lemmikuks valiti Araabia Ühendemiraatide häkatonide korraldamise kogukond Z-generatsiooni noortele AI Club.

„Haridustehnoloogia häkaton aitab tuua Eestisse teiste riikide kompetentse. Ootame, et haridussektor tervikuna areneks edasi ja lahendaks eri probleeme õpetajate, õpilaste ja kogukonna vaatest. Näiteks MultiCube riistvara võimaldab pimedatel teksti lugeda ja teeb tõlkeid eri keelte vahel,” ütles žürii esimees, EdTech Estonia juhatuse liige ja Püha Johannese Kooli kaasasutaja Oleg Shvaikovsky.

Haridus- ja Teadusministeeriumi üldhariduse valdkonna juht Annika Räim lausus, et häkatonil tegeleti oluliste probleemidega nagu õpetajate järelkasv või alustava ja jätkava õpetaja toetamine.

„Paljud meeskonnad tegelesid ennastjuhtiva õppija teemaga ning pakkusid lahendusi individuaalse õpitee kujundamiseks väikelastest täiskasvanud õppijateni välja. Auhinnatud ideed on ka teistesse keeltesse üle toodavad. Meie soov on, et Eesti lapsed saavad varsti neid lahendusi katsetada,” ütles Räim.

Häkatoni toimumist toetasid ja auhinnafondi suuruses 17 000 eurot panid välja Haridus- ja Teadusministeerium, Aristotle, Toggl, Telia ja Bolt.

Haridushäkatoni partnerriigiks oli sel aastal Armeenia sihtasutus Eiva Arts Foundation. Eesti-Armeenia ärisuhete edendaja ja SK ID Solutionsi äriteenuste juhi Piruza Harutjunjani sõnul oli koostöö eesmärk edendada hariduse arendamise valdkonnas iduettevõtlust ja seda just globaalses vaates. „Innovatsioon sünnib sageli siis, kui ressursse on vähe ja inimesed on sunnitud otsima väljakutsete lahendamiseks nutikaid lahendusi. Kui Eesti iduettevõtete arv on ületanud 1000 piiri, siis Armeenias on see kogukond poole väiksem,” ütles Harutjunjan.

Häkatoni aitas läbi viia EAS-i ja KredExi ühendasutuse iduettevõtluse üksus Startup Estonia ning Haridus- ja Teadusministeerium. EdTech Estonia on Eesti haridustehnoloogia ettevõtete katuseorganisatsioon, mis koondab 46 erinevat hariduse edendamise ettevõtet.

EdTech Estonia korraldatava haridustehnoloogia häkatoni eesmärk on töötada 48 tunni jooksul meeskondlikult välja ja katsetada uudseid ideid, mis parandavad hariduse kättesaadavust või pakuvad lahendusi olemasolevatele probleemidele.

Rohkem infot leiab EdTech Hack kodulehelt.

UUDIS häkatoni kohta: Eestlaste globaalne haridushäkaton

EdTech Hack toob 14.-16. oktoobrini 2022 virtuaalüritusena kokku ligi 60 meeskonda ja 300 osalejat rohkem kui 40 riigist.

Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsleri Kristi Vinter-Nemvaltsi sõnul on Eesti haridussüsteem maailmas kõrgelt hinnatud, kuid selle jätkuvaks arendamiseks peame ka tulevikku vaatama. „Soovime olla maailma juhtiv haridusriik ka infoajastul. Haridustehnoloogia võimaldab õpilastel oma aega paremini organiseerida ja kaasahaaravalt õpitut omandada, aidates samas õpetajate väärtuslikku aega säästa ja koolil tööd efektiivsemalt korraldada. Vajadus õpilasi ja õpetajaid toetavate digilahenduste järele on kasvav ning julgustan kõiki huvilisi andma oma panuse tuleviku haridusse,” ütles Vinter-Nemvalts.

EdTech Estonia korraldatava häkatoni eesmärk on töötada 48 tunni jooksul meeskondlikult välja ja katsetada uudseid ideid, mis parandavad hariduse kättesaadavust või pakuvad lahendusi olemasolevatele probleemidele. Oma meeskondade ja ideede esitamise tähtaeg on 9. oktoober.

„Otsime haridustehnoloogia häkatoniga uuenduslikke hariduslahendusi. Oma ideega on häkile oodatud nii kogenud ettevõtja, haridustehnoloog, alustav startup kui ka kooliõpilane. Kuidas jätkuvalt haridust innoveerida läbi uute teenuste loomise ja tagada, et meie ühiskond omaks teadmisi ja oskusi, et võimalikult edukalt tuleviku väljakutsetega toime tulla?” lausus ürituse peakorraldaja, haridusalgatuse Edumus asutaja Maria Rahamägi.

Rahatarkuse õpetaja Mart Vainu osales eelmisel aastal EdTech Hack programmis ja investeeris auhinnaraha esimese prototüübi tegemisse. „Mul on väga hea meel, et Cashy rahamänguga häkatonil osalesime, sest see aitas firma arengule kaasa ja oli põnev kogemus. Leidsime tiimi kaks ägedat inimest, kes aitasid hiljem mängu arendada. Lisaks võitsime osalemise kolmekuulises mentorprogrammis, millest oli abi, kui nüüd investoritelt raha kaasasime,” ütles Vainu.

Ideede arendamise toetamisel prototüübiks toimuvad häkatoni raames probleemi valideerimise, ärimudelite ja äriideede esitluse töötoad. Tiime toetavad kogenud ettevõtjad ja spetsialistid, teiste seas näiteks Tõnis Kusmin, Jaanika Merilo, Oleg Shvaikovsky, Kadri Tuisk.

Häkatoni auhinnafond on rohkem kui 17 000 eurot, peaauhinna summas 8000 eurot on välja pannud Haridus- ja Teadusministeerium. Sel aastal on võitjate hindamisel ministeeriumi fookuses arendatavate lahenduste tõenduspõhisus. Sellega julgustatakse häkatonil osalevaid tiime oma toodete ja teenuste arendamisel silmas pidama lahenduste seoseid valdkonna teaduslike uuringutega.

Seekordne haridustehnoloogia häkaton toimub online-sündmusena ja on suunatud osalejatele nii Eestist kui lähiriikidest. Sündmus leiab aset inglise keeles, kuid valdav enamus mentoritest juhendab tiime ka eesti keeles.

Häkatoni aitab läbi viia EAS-i ja KredExi ühendasutuse iduettevõtluse üksus Startup Estonia ning Haridus- ja Teadusministeerium. EdTech Estonia on Eesti haridustehnoloogia ettevõtete katuseorganisatsioon, mis koondab 42 erinevat hariduse edendamise ettevõtet.

Rohkem infot ja registreerimise leiab EdTech Hack kodulehelt.

EdTech Hack 2022 korraldajad