Anna oma nutiseadmele uus elu Ukraina õpetaja, õpilase või haiglatöötaja käes

18. jaanuar 2023

Aitame hoida ukrainlasi ühenduses ehk kogume nutiseadmeid!

Ukrainas on sõja tõttu riigisiseselt ümber asustatud 7,1 miljonit inimest. Pommitabamuse on saanud üle 2600 kooli ning üle 500 haigla. Õpilased jätkavad tundidega veebis, kuid Ukraina haridusministeeriumi hinnangul on ainuüksi koolide jaoks vaja üle 130 000 sülearvuti.

Lisaks vajavad haiglad ja kohalikud omavalitsused põhiteenuste töös hoidmiseks seadmeid. Nii suure hulga tehnoloogiliste töövahendite vajaduse tõttu algatas DIGITALEUROPE koostöös Euroopa Komisjoniga elektrooniliste seadmete kogumise kampaania, mida viiakse läbi Ukraina digiministeeriumiga.

Igasse Euroopa Liidu riiki on loodud kogumispunktid, kuhu nii eraisikud kui ka asutused saavad tuua üle jäävaid nutitelefone, tahvel- ja sülearvuteid. Eestis korraldavad kogumist ITL koostöös Ülemiste Cityga. Meile tuli appi ka Tele2.

ITL-i tegevjuht, DIGITALEUROPE’i juhatuse liige Doris Põld ütleb, et kuigi olud Ukrainas on kehvad, proovitakse siiski eluga jätkata nii palju kui saab. “Nii püütakse hoida üleval haridussüsteemi, jätkata tööga omavalitsustes, haiglates. Süle- ja tahvelarvutid ning mobiiltelefonid on vajalikud, et Ukraina rahvas ei jääks ilma ühendusest, mida me oleme tänapäeval harjunud pidama inimõiguseks. Seetõttu liitusime ka Eestis selle algatusega ja loodame, et saame tsiviilelanikke ja neile teenuse pakkujaid aidata.”

Mainor Ülemiste juhatuse esimees Ursel Velve selgitab, et Ülemiste Citys tegutseb 500 ettevõtet ja 14 000 talenti, kes kasutavad lisandväärtuse loomiseks ja igapäevaseks tööks arvuteid ja muud riistvara. “Seadmete füüsiline eluiga on tänapäeval pikem kui nende väärtus ettevõtete jaoks. Seetõttu näeme, et meie kogukonnal on võimekust abivajajatele vajalikke seadmeid anda. Meie linnaku kogukonna ühtsust näitas eelmisel aastal sõja alguses ühine pingutus põgenikele erineval moel appi tulla ja toetust pakkuda.”

Technopolis Ülemiste AS juhatuse esimehe Gert Jostovi sõnul suurendab igasugune abi, mida suudame Ukrainale anda, tõenäosust, et sõjakoledused meieni ei jõua – nad võitlevad ka meie eest. “Ukraina riigi ja rahva igakülgne toetamine on vähim, mida me teha saame. Ukrainlased on tõestanud oma visadust ning leidlikkust ja ma usun, et meie loovutatud tehnikast suudetakse viimane välja võtta.”

Kogumispunktidesse võetakse annetusi vastu argipäeviti kella 9.00-16.30 alates 18. jaanuarist kuni 28. veebruarini 2023. Kogumispunktid Ülemiste Citys:
Öpiku konverentsikeskuse vastuvõtt, Valukoja 8, Tallinn;
Technopolis Ülemiste vastuvõtt, Lõõtsa 2B, Tallinn.

NB! Tele2 kontorid võtavad annetusi vastu kahes kohas:
Mustika Keskuse Tele2 esindus (avatud E–L 10.00-20.00; P 10.00-18.00; Karjavälja 4, Tallinn);
Rocca al Mare Tele2 esindus (avatud E–L 10.00-21.00; P 10.00-19.00; Paldiski mnt 102, Tallinn).

Lisaks eraisikutele oodatakse üle jäävaid seadmeid ka asutustelt. Kogutud annetuste üleandmine on planeeritud märtsikuusse ning nende Ukrainasse jõudmise eest hoolitseb Euroopa Komisjon.

Kampaania üle-euroopaline veebileht www.laptopsforukraine.com

KKK

Millised on miinimumnõuded seadmetele?
Seade peab olema töökorras: sülearvutite puhul tähendab see töötavat akut, ekraani ja klaviatuuri/puuteplaati. Telefonidel või muudel puutetundliku ekraaniga seadmetel töötav aku ja ekraan. Vajalik on ka töötav laadija.

Kas vajate konkreetse kaubamärgi/OS-seadmeid?
Sülearvutite puhul võivad need olla Windowsi/Maci/Linuxi masinad. Muude seadmete puhul võivad need olla Androidi/iOS-iga töötavad seadmed. Ukrainasse jõudmisel paigaldatakse vastav tarkvara enne selle saajale üleandmist.

Kas ma pean enne annetamist seadme tühjaks tegema?
Jah. Palun eemaldage kogu isiklik või tundlik teave. Tarkvara lisatakse hiljem, nii et arvutis ei pea olema Office’i programmi vm.

Kuidas arvutit tühjendada?

  1. Avage menüü Start ja valige Sätted.
  2. Klõpsake Update & Security.
  3. Minge vasakusse serva, kerige alla ja klõpsake nuppu Taasta/Recovery.
  4. Minge arvuti “reset” juurde.
  5. Kuvatakse viip, millel on kaks valikut: Säilita minu failid või Eemalda kõik.
  6. Klõpsake suvandit Muuda sätteid/Change Settings.
  7. Lülitage andmete kustutamise lüliti asendisse Sees.

Mis juhtub minu seadmega, kui see Ukrainasse jõuab?
Seadme võtab Ukraina digiministeerium ja see antakse üle sinna, kus seda kõige rohkem vajatakse – kool, haigla, kohalik administratsioon või üksikisikud. Otsus tehakse vastavalt vajadusele kohapeal.

Kas minu annetus avalikustatakse?
Kui soovite, siis jah. Kommunikatsioonikampaania raames saab avaldada kogumise ajal annetajate ja annetuste kohta infot nii kampaania kodulehel kui ka sotsiaalmeedias. Oma lugu saab jagada ka sõnumi või videona Euroopa Komisjoni platvormil EUTech4Ukraine Futurium.

Soovin oma annetuse kohta postituse teha, kuidas toimima peaksin?
Võid jagada infot ITL-i ja Ülemiste City Facebooki või LinkedIni sündmuse all kasutades teemaviidet #LaptopsforUkraine.