Asekantsler: Otsime koostöövõimalusi Namiibia aitamiseks digiriigi arendamisel

30. märts 2023

Välisministeeriumi asekantsler Mariin Ratnik viibis 26.–29. märtsil 2023 koos IT-ettevõtjatega visiidil Namiibias.

Asekantsler kohtus Windhoekis asevälisministri Jennely Matundu, info- ja kommunikatsiooni aseministri Emma Theofeluse, Windhoeki linnapea Joseph Uapingenega ning industrialiseerimise ja kaubanduse ministeeriumi kantsleri Sikongo Haihamboga, et arutada kahe riigi suhteid ja võimalusi koostööks.

Kohtumistel Matundu, Theofeluse, Uapingene ja Haihamboga keskenduti peamiselt Namiibia IT-ettevõtete ja olemasolevate digilahendustega tutvumisele ning arutati koostöövõimalusi. Lisaks kutsus Ratnik Namiibia esindajaid maikuus Tallinnas toimuvale e-valitsuse konverentsile, mis keskendub digitaalsele innovatsioonile. „Eestil on pikaajaline kogemus inimeste igapäevaelu puudutavate ja riiki inimestele lähemale toovate digilahenduste pakkumisel, mida hea meelega jagame Namiibiaga,” sõnas Ratnik.

Koos Namiibia info- ja kommunikatsiooni aseministriga avas asekantsler Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu (ITL) korraldatud seminari. See toimus Aafrika Liidu ja Euroopa Liidu digiarengule keskenduva oivakeskuse (AU-EU D4D Hub) projekti raames ning keskendus digitaalsele innovatsioonile. Töötoa viisid läbi Aktors, Bolt, Cybernetica, eKool, GoSwift, Rethink, seda juhtis erivolitustega diplomaatiline esindaja Aafrika majandusküsimustes Daniel Schaer.

Seminari alguses peetud kõnes andis Ratnik ülevaate digiinnovatsiooni rollist Eestis. „Soovime süvendada kahepoolset koostööd ja partnerlust, et edendada digiinnovatsiooni ja rohepööret ning haridust,“ sõnas asekantsler Ratnik. „Meil on häid näiteid ja kogemus selles valdkonnas omast käest võtta.“

ITLi rahvusvahelistumise juht Jana Silaškova ütleb, et ettevõtete jaoks on visiit oluline olemasolevate kontaktide värskendamiseks ning ka uute loomiseks nii valitsussektoris, kohaliku omavalitsuse tasandil kui ka kohalike ettevõtetega. „ITLi liikmed näevad Namiibias suurt potentsiaali eelkõige just seetõttu, et tegemist on stabiilse riigiga, Eesti lahendustest ja toest ollakse huvitatud ning koostööd on juba mitmeid aastaid tehtud ehk soodne pinnas edasiseks on juba loodud.“

Asekantsler Ratnik pidas avakõne ka ÜRO digiteemalises töötoas, kus rõhutas digiteenuste olulisust väikeriikides ning Eesti rolli rahvusvaheliste digilahenduste arengus. Ta lisas, et digitaalteenuste arendamine on üks ÜRO prioriteete, sest see aitab kaasa tööpuuduse vähendamisele ja innovatsioonile.

Asekantsler Ratnik viibib 20. märtsist 1. aprillini visiidil Botswanas, kus toimuvad kohtumised kommunikatsiooni-, teadmiste- ja tehnoloogiaministri Thulagano Merafe Segokgo, rahvusvaheliste asjade ja koostööministri dr Lemogang Kwape, investeerimis-, kaubandus- ja tööstusministri Mmusi Kgafela ning haridus- ja oskuste arendamise ministeeriumi kantsleri Miriam Marobaga.

Välisministeeriumi pressiteade 29.03.2023