ITL tunnustas taas aasta tegijaid
21. märts 2025Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit kuulutas välja digitehnoloogia valdkonna aasta tunnustuse saajad.
Aasta tegusid oli kaks: Aasta Tegu 2024 tunnustuse said Eesti Keele Instituut eesti keele korpuse kogumise ja hoidmise eest ning FS Team Tallinn Maailma parima FEST24 tudengivormeli tiimitöö eest, Aasta Läbimurdja 2024 on energiaettevõte Gridraven OÜ ning Aasta Idee 2024 auhinna sai Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium 100 miljoni euro suuruse Kaitsefondi loomise eest. Lisaks anti üle eritunnustus Jüri Jõemale sektori pikaajalise mõjutajana. Auhinnatseremoonial osales ka Vabariigi President Alar Karis.

Fotol auhinnasaajad koos Vabariigi Presidendi Alar Karisega. Foto: Joanna Jõhvikas
Eesti IT-ettevõtjate liit ITL on üle 25 aasta tunnustanud sektori auhinnaga neid inimesi, kelle ideed, algatus või tegevus on oluliselt mõjutanud meie valdkonda Eestis või Eesti elu laiemalt. Traditsiooniliselt kuulutati seegi kord tunnustuse saajad välja liidu sünnipäeval, seekord tähistas ITL 25. sünnipäeva. Konkursi asemel esitavad ettepanekuid liidu IT-ettevõtjatest liikmed või koostööpartnerid. Valiku teeb ITL-i juhatus.
Aasta Tegu 2024: Eesti keele korpuse kogumine ja hoidmine
ITL-i juhatus soovib tunnustada tehnoloogiasektori auhinnaga Aasta Tegu 2024 Eesti Keele Instituuti eesti keele korpuse kogumise ja hoidmise eest.
ITL-i president Ats Albre: „Eesti keele hoidmine on meie kõigi huvides. Digi- ja andmeajastul on võimalik keeleandmeid aina tõhusamalt koondada. Eelmise aasta alguses sündiski rekord – eestikeelsete tekstide põhjal on eesti keele korpusse kogutud ligi 4 miljardit tekstisõna. Korpuse kogumise ja hoidmise eest tunnustabki ITL Eesti Keele Instituuti auhinnaga Aasta Tegu 2024. Tehnoloogiasektorina tahame esile tuua, et lisaks eesti keele uurijatele võimaldab selline massiivne keelekorpus ka suurtel keelemudelitel õppida eesti keelt, saada aru tähendusest. Selle tulemusena saame tänu tehnoloogiale suhelda parimas eesti keeles iga seadme kaudu, teha parimat innovatsiooni ja palju muudki. Kasulik on ju meile kõigile, kui keelemudeleid on treenitud kasutama meie endi keeles ja väärtusruumis loodud materjali.“
Eesti Keele Instituudi direktor Arvi Tavast: „Oleme ITL-ile väga tänulikud märkamise ja toetuse eest. See on tunnustus kõigepealt tervele Eesti keeletehnoloogia kogukonnale, kes on korpusi juba aastakümneid kogunud. Et aga üldse midagi koguda oleks, tuleb eestikeelseid tekste kõigepealt luua ja avaldada. Nii on see tunnustus tegelikult kõigile meile, kes me eesti keeles kirjutame. Väikese rahvana ei jaksa me iialgi sammu pidada levinumate keelte tekstihulgaga, mistõttu on igaühe panus eriti oluline. Kasutagem rohkem eesti keelt, ka erialaselt, ka siis, kui mõni teine keel tundub lihtsam. Ja kui vähegi võimalik, lubagem oma tekste lugeda ka praegustel ja tulevastel tehissüsteemidel, et nemadki õpiksid rohkem meie moodi olema.“

Fotol: Eesti Keele Instituudi keelekorpuse projektijuht Kristina Koppel, Vabariigi President Alar Karis, EKI direktor Arvi Tavast ja ITL-i juhatuse liige Ivo Lasn. Taustal ITL Segakoor.
Aasta Tegu 2024: Maailma parima FEST24 tudengivormeli tiimitöö, saaja FS Team Tallinn.
ITL-i president Ats Albre: „On hea meel tunnustada uuenduslikku ideed, mis on kujunenud superprojektiks. Tallinna Tehnikaülikooli ja Tallinna Tehnikakõrgkooli tudengivormeli meeskond on 19 aastat töötanud selle nimel, et tõestada – Eesti insenerid kuuluvad maailma tippu. Tänu kahe ülikooli koostööle on projekti koondunud andekad noored, kelle oskused ja saavutused pälvivad tähelepanu nii Eestis kui ka rahvusvahelisel areenil.“
Harry Aus, Tudengivormeli kapten, Tallinna Tehnikaülikooli tudeng: „Tänane edu on kõigi nende aastate raske töö ja järjepidevuse tulemus. See projekt pole pelgalt kõrgtehnoloogiline ettevõtmine, vaid tõeline elukool – siin omandatakse väärtuslikke praktilisi oskusi, luuakse olulisi sidemeid, arenetakse inimesena ning avatakse uksi karjäärivõimalustele. Oleme suutnud tõestada, miks Eesti inseneriharidus tähendab kvaliteeti, mis inspireerib ka järgmisi põlvkondi oma rada valima.“
Tallinna Tehnikaülikooli Inseneriteaduskonna dekaan Fjodor Sergejev: „Kahe kõrgkooli ühisprojekt „Tudengivormel“ sai Tehnikaülikooli jaoks kvaliteedimärgiks. Tudengivormeli tegevustesse kaasataud üliõpilased on eriti nõutud tööturul, sest lisaks suurepärastele inseneriteadmistele ja -oskustele eristab neid meeskonnas koostöötamise läbielamine, tiimi ja alammeeskondade kaptenitel juhtimisealane hindamatu kogemus. Tudengivormeli teekond maailma tippu on olnud pikk ja raske, kuid veelkord kinnitas kõigile teada oleva vanasõna õigsust: kui tahad minna kiiresti, mine üksi. Kui soovid jõuda kaugemale, mine koos.“
Tallinna Tehnikakõrgkooli arendusprorektor Tarmo Sildeberg: Tudengivormel on edulugu, mida kannab endas eestlaslikku visadust, tipptasemel inseneriteadmisi kaasaegsest tehnoloogiast, huvi avastada ja katsetada, oskust meeskonnas töötada. Tehnikakõrgkooli ja Tehnikaülikooli üliõpilased saavad koos vormelit arendades ja võisteldes unikaalseid kogemusi, mis teevad neist hinnatud erialaspetsialistid töömaailmas nii Eestis kui välismaal. Tiimitunne, turundus- ja juhtimisalased oskused toetavad oma tehnoloogiaettevõtte rajamist, loodud sotsiaalne võrgustik kannab läbi elu. Oleme uhked oma üliõpilaste saavutuste üle ja toetame uute tootearendusprojektide käivitamist, uued edulood ootavad oma algust.“

Fotol: Vabariigi President Alar Karis, Tudengivormeli kapten, Tallinna Tehnikaülikooli tudeng Harry Aus, Tallinna Tehnikakõrgkooli arendusprorektor Tarmo Sildeberg, Tallinna Tehnikaülikooli Inseneriteaduskonna dekaan Fjodor Sergejev ning ITL-i juhatuse liige Ivo Lasn. Taustal ITL Segakoor.
Aasta Läbimurdja 2024 on energiavaldkonna uus tulija – Gridraven OÜ
ITL-i president Ats Albre: „Tuleb välja, et kõige keerukam faktor elektrihindadest rääkides on elektri liigutamise võimekus, samas teame ka, et odava energia puudumine on oluline majanduskasvu takistaja. Aga see ei pea nii olema, sest eesti ettevõtjad on füüsikaseadusi mitte eirates, vaid neist õppides nutikalt probleeme lahendama asunud. Gridraven teab kogu maailma kohta tänu nutikale ilmaennustuse ning masinõppe kokkupanekule, kus tuul puhub ja kus elektrijuhtmed kõige paremini jahutatud on. Ettevõtte innovaatilisel tuule-energeetika lahendusel, millega nad olemasolevat elektrivõrku masinõppe toel tõhusamalt kasutada suudavad, on potentsiaal raputada energiaturgu globaalses mastaabis.“
Gridraveni tegevjuht Georg Rute: „Gridraveni eesmärk on aidata kiirendada majanduse kasvu ja taastuvenergia arengut üle maailma, eemaldades piirangud elektrivõrgus. Meie lahenduse südamik on ülitäpne tuuleprognoos, mis põhineb masinõppel ja võimaldab elektrivõrgu läbilaskevõimet prognoosida ilma ühegi füüsilise sensorita. Seega skaleerub meie lahendus globaalselt ning aitab võrgu läbilaskevõimet suurendada päev-ette energiaturgude jaoks. Oleme tänulikud tunnustuse eest, mis kinnitab meie visiooni ja innovatsiooni tähtsust kaasaegse energiamajanduse jaoks.”

Fotol ITL-i asepresident Anna-Greta Tsahkna ning Gridraven OÜ juhtiv andmeteadlane ja kaasasutaja Markus Lippus. Taustal ITL Segakoor.
Aasta Idee 2024 on 100 mln € suuruse Kaitsefondi loomine, saaja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium.
ITL-i president Ats Albre: „Eestlased on teada-tuntud küberrünnakutega võitlejad ning küberkaitse-tehnoloogiates väga innovaatilised. Aeg on selline, et innovaatiline tuleb olla ka kaitsetehnoloogias. Eestis innovaatilisi kaitsetööstuse ettevõtteid jagub. Aeg on ka selline, et tavapärane innovatsiooniprotsess on liiga aeglane, vaja on võimendust meie nutikatele tootjatele. Seepärast olemegi seekord valinud tunnustamist väärt ideeks kaitsefondi loomise.“
Majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo: „Kaitsefondi loomine on väga hea näide avaliku ja erasektori koostööst ja see auhind on tunnustus kõikidele osapooltele, kes on aidanud kaasa mõelda ja fondi kiirelt teoks teha. Kaitsefond lahendab Eesti kaitsetööstusettevõtete jaoks ühe suure arenguhüpet pärssiva probleemi. Kasvamiseks on vajalik kapital, aga investoritelt ja pankadelt on seda veel keeruline kaasata, mistõttu näitame riigina eeskuju ja anname signaali, et kaitsetööstus on oluline – nii Eesti julgeoleku tugevdamiseks kui ka Ukraina aitamiseks.“

Fotol majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo ning ITL-i president Ats Albre. Taustal ITL Segakoor.
Eritunnustus IKT-sektori pikaajalise mõjutamise eest: Jüri Jõema
Lisaks annab tehnoloogiasektor üle eritunnustuse info- ja kommunikatsioonitehnoloogia sektori pikaajalise mõjutamise eest ITL-i endisele tegevjuhile ja praegusele ITL-i nõunikule Jüri Jõemale.
Enne ITL-iga liitumist oli Jüri info- ja kommunikatsioonitehnoloogia valdkonnaga seotud olles Sideameti direktor (1998) ja selle eelkäija Elekterside inspektsiooni direktor 1991-2004. 2005. a. liikus Jüri regulaatori poolelt sektori poolele ITL-i juhtima. Jõema juhtimisel kuni aastani 2021 kolmekordistus liidu liikmeskond ning lisandusid ettevõtetele olulised äriarenduse, ekspordi ja teiste sektorite digiarenguga seotud tegevused. Lisaks on ta süsteemselt tegeletud IKT-sektori hariduse ja tööjõud teemadega – loodud on IT erialasid populariseeriv leht startit.ee, saavutatud on IT välistööjõu lihtsustatud Eestisse toomine, süsteemselt on tegeletud IKT kõrg- ja kutseerialade kvaliteediga. Jüri on jätkanud ITL-is nõunikuna, tema teemaks on IT haridus, ta on Haridus- ja Noorteameti IT Akadeemia nõukogus, juhib kutsehariduse arendamist IT valdkonnas ja võitleb erinevate täiend- ja ümberõppeprogrammide eest (üheks neist nt Vali-IT!). Panuse eest sektori arengusse on teda tunnustatud ka presidendi Valgetähe IV klassi teenetemärgiga, aeg oli saada ka sektori eritunnustus.

Fotol ITL-i tegevjuht Doris Põld, ITL-i nõunik Jüri Jõema ja ITL-i auliige Valdo Kalm. Jüri Jõema tähistab ka ITL-is 20 aasta tööjuubelit. Taustal ITL Segakoor.
Fotod: Joanna Jõhvikas
ITL-i pressiteade 21.03.2025