Kohtusime justiits- ja digiministriga
15. august 2024Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta kohtus täna ITL-i juhatuse liikmetega.
Minister tutvustas muutunud vastutusvaldkondi ja tööjaotust ministeeriumides ning lähiaja väljakutseid.
Ühiselt arutati, kuidas era- ja avaliku sektori koostöös aidata kaasa digiriigi arengule, saavutada kokkuhoidu riigis läbi digitaliseerimise ja dubleerimiste vältimise. ITL-i tegevjuht Doris Põld ütles, et liiduna rõhutati IT asekantsleri ametikoha olulisust riigi süsteemse ja haldusalade ülese digiarengu tagamisel. “Tõime välja era- ja avaliku sektori koostöö olulisuse kui ühe võtmeteguri tagamaks efektiivsust ja ka suurema lisandväärtuse tagasi toomist majandusse. Samuti arutati sidevaldkonna teemasid, nagu näiteks hetkel aktuaalne regulaatortasu, ning koostöövajadused ministeeriumide-üleselt taristuteemades. Ühine teema olid ka Euroopa-ülene koostöö ja see, kuidas Eesti peaks digiteemade eestkõneleja olema.”
Kohtumisel lepiti kokku edasised koostööformaadid, kuidas regulaarselt kaasata erasektorit riigi ja ka justiitsvaldkonna digiarengu teemadesse ja kuidas ühiselt hoida jätkuvalt Eesti e-riigi mainet maailmas esikohal. Loodame, et antud väga asine ja konstruktiivne kohtumine on alles algus pikaajalisele koostööle ja erasektori sisulisele kaasamisele.
Minister Pakosta jaoks oli oluline kokkulepe, et minister osaleb ärireisidel ainult siis, kui Eesti ettevõtlus näeb sellest selget kasu. Kokkulepe ei puuduta Euroopa Liidu tööga seotud reise. Minister rõhutas, et sellisel korraldusel on selge positiivne mõju. „Kõige olulisem eesmärk on, et iga tegevus oleks suunatud Eesti majanduse edendamisele. See tähendab, et minister osaleb ärireisidel ainult siis, kui Eesti ettevõtlus näeb sellest selget kasu ja vajadust, vältides tarbetuid sõite.“ Samuti on see väga oluline võrdsuse ja tugevama koostöö huvides. Pakosta sõnul tagab see, et kõik Eesti ettevõtted on võrdselt esindatud ja neil on võrdsed võimalused kaasa rääkida ning tegutseda.
Minister toonitas ühe eesmärgina ka täielikku läbipaistvust koostöös ettevõtjatega. See aitab vältida korruptsiooni ja suurendada ettevõtluskeskkonna usaldusväärsust. „Katusorganisatsiooni kaasamine otsuste tegemisse tagab selle, et kõik tegevused on selgelt mõistetavad ja õiglaselt korraldatud ning üht ettevõtet ei eelistata ebaõiglaselt teistele,“ märkis Pakosta.
Lisaks on oluline, et Eesti ettevõtjad saaksid oma äridelegatsioone kaasata, tagades, et igast reisist on maksimaalne kasu Eesti majandusele ning säiliks võrdne kohtlemine kõigi osalejate vahel.
ITL, 15.08.2024