Lääne-Eesti tööstusettevõtete äriedu aluseks on tööstussümbioos

14. mai 2021

„Eesti konkurentsivõime säilitamiseks, aga veelgi enam kasvamiseks, on vaja järgnevatel aastatel teha olulisi investeeringuid tööstuse kaasajastamisse,“ selgitab üks konverentsi korraldajaid, Eesti IKT klastri juht Doris Põld. „Tööstuse digitaliseerimine tähendab erinevate tehnoloogiate enda kasuks tööle panemist ning seeläbi masinate integreerimist terviklikuks süsteemiks tehases, mille kaudu on võimalik saavutada suuremat efektiivsust ning

„Eesti konkurentsivõime säilitamiseks, aga veelgi enam kasvamiseks, on vaja järgnevatel aastatel teha olulisi investeeringuid tööstuse kaasajastamisse,“ selgitab üks konverentsi korraldajaid, Eesti IKT klastri juht Doris Põld. „Tööstuse digitaliseerimine tähendab erinevate tehnoloogiate enda kasuks tööle panemist ning seeläbi masinate integreerimist terviklikuks süsteemiks tehases, mille kaudu on võimalik saavutada suuremat efektiivsust ning tootlikkuse tõusu. Eestis on juba häid näiteid selle kohta, kuidas ettevõtte tootmine on algusest lõpuni innovaatiliselt läbi mõeldud ning tööstuse digitaliseerimine tootmise efektiivsemaks muutnud.“ Selliseid näiteid kannavad regioonis erinevate sektorite ettevõtted – tekstiilis Wendre ja Lade, plastis Cipax, elektroonikas Oshino ja laevaehituses Baltic Workboats.  Lääne-Eesti investorkonsultandi Sulev Alajõe sõnul on Lääne-Eesti tööstusettevõtted viimastel aastatel teinud mahukaid tööstusinvesteeringuid. „Üle 10 000 töökoha aitavad inimestel rakendust leida. Loodetavasti näevad ettevõtete esindajad konverentsil ühishuve ning leiavad võimalusi tarneahelateks ja ressursside efektiivseks kasutuseks, samuti innustuvad teiste digilahendustest.“   

Kahepäevasel konverentsil osaleb ligi 70 inimest Lääne-Eesti tööstusettevõtetest. Koos Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, ülikoolide, maakondlike arenduskeskustega räägitakse tööstussümbioosist, Põhjamaade tööstusettevõtete positiivsest koostöökogemusest ja tutvuda saab ülikoolide koordineeritava tehnoloogiauuendusega. Eesti tööstuspoliitikast ja valitsuse plaanidest tööstusarengu edendamiseks räägib majandus- ja taristuminister Kadri Simson. Sellest, kuidas tööstus 4.0 suurendab ettevõtete efektiivsust, toob näiteid Hyrlese esindaja ja külaline Saksamaalt. Tuuakse esile konkreetseid juhtumeid, kus tööstuse digitaliseerimise kaudu rahaliselt võideti. Esimesel konverentsipäeval toimub paneeldiskussioon „Välisettevõtete Lääne-Eestis tegutsemise kasvupotentsiaal“. Teise päeva lõpetab arutelu „Peamised tegurid majanduskasvuks“. Üheskoos külastatakse Pärnu pidevalt arenevaid tööstusettevõtteid.  Konverentsil kuulutab Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit (ITL) ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) koostöös Hiiumaa, Läänemaa, Pärnumaa ning Saaremaa maakondlike arenduskeskustega välja ettevõtte, kes saab tiitli „Parim ettevõtte digitaliseerija Lääne-Eestis 2017“. 

Konverentsi kava.

Konverentsi läbiviimist toetab Euroopa Liit, Euroopa Regionaalarengu Fond “Eesti IKT klaster” projekti raames.  

EAS, Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit