Microsofti tehnoloogia spetsialist: küberkuritegevus on midagi sellist, millega peame täna kõik arvestama

18. aprill 2021

Microsofti tehnoloogia spetsialist Rasmus Reimo rääkis täna toimunud haridustehnoloogia konverentsil Edu EXEX 2016, et küberkuritegevus on midagi sellist, millega peame täna kõik arvestama. „Kui kunagi toimusid küberrünnakud maailma 500 või 1000 rikkama ettevõtte vastu, siis täna on häkkerite huvid just väikeste ja kesksuurte organisatsioonide seas, mille arv maailmas on suur. Ei

Microsofti tehnoloogia spetsialist Rasmus Reimo rääkis täna toimunud haridustehnoloogia konverentsil Edu EXEX 2016, et küberkuritegevus on midagi sellist, millega peame täna kõik arvestama. „Kui kunagi toimusid küberrünnakud maailma 500 või 1000 rikkama ettevõtte vastu, siis täna on häkkerite huvid just väikeste ja kesksuurte organisatsioonide seas, mille arv maailmas on suur. Ei ole enam tõsi, et me oleme väikesed ja me ei huvita kedagi,“ selgitas Reimo.

Haridus- ja Teadusministeeriumi hariduse valdkonna üks arenguprogramm on Digipööre, mille eesmärk on digivõimaluste teadlik ning tark integreerimine õppeprotsessi. Digiseadmete kasutamisega rikastatakse õppetööd ja arvestatakse paremini õppijate vajadusi ja võimeid, aidates neil saavutada paremaid õpitulemusi. „Internet pakub meile palju võimalusi, kuid sel on ka oma pahupool. Me ei oska sageli ohtu karta, sest kuuleme vaid 1% rünnakutest,“ sõnas Reimo.
Tema sõnul peaksid koolis kõik väga tähelepanelikult suhtuma oma privaatsusesse ja kaitsma oma kontosid, eriti suurte teenusepakkujate nagu Gmail, Apple ja Microsoft puhul. „Kasutajaidentiteet on see, mida väga palju rünnatakse ja millega kaubitsetakse,“ selgitas spetsialist.

Me oleme Eestis harjunud tugevate autentimisvahenditega ja oleme sellevõrra rohkem kaitstud. Aga kõik tegevused mida teevad õpetajad, kool, õpilased laias internetis on haavatavad inimliku eksimuse tõttu.

Rasmus Reimo andis haridustöötajatele kolm lihtsat näpunäidet, mida jälgides on võimalik enda ja haridusasutuse turvalisust tagada:
1. Ära külatasta internetis saite mis tunduvad kahtlased
2. Mõtle kaks korda järele, enne kui sisestad kuskile oma krediitkaardi andmed
3. Kasuta võimalusel alati kahetasandilist verifitseerimist (2 factor authentication), mis minimeerib konto kaapardamise ohtu.

Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu, Microsofti ja Telia poolt korraldatud haridustehnoloogia konverentsil Edu EXEX 2016 tutvustati uusi tehnoloogiaid, mis õpetamist ja õppimist rikastavad ning arutleti, mida need tehnoloogiad toovad kaasa haridusasutustele.Foto autor: Joanna JõhvikasFotol: Rasmus Reimo