Millal jõuab inimene liikuvuse planeerimise keskmesse tegelikult?

25. jaanuar 2023

Tallinnas kogunevad ettevõtjad, teadlased ja avalik sektor, et arutada, kuidas sobitada traditsioonilisemate liikuvusviisidega nutikad lahendused.

Nutika liikuvuse konverentsi „Targalt edasi“ korraldavad ITS Estonia, TalTech ja Traffest. Programm: https://taltech.ee/targaltedasi.

Toimunud konverentsi fotod ja arutelu märksõnad ITS Estonia Facebookis: konverentsi I pool, konverentsi II pool, valimisdebatt.

TalTechi logistika ja transpordi teaduskeskuse juht Dago Antov leiab, et linnade traditsiooniline liikuvussüsteem on üks suurimaid elukvaliteeti mõjutavaid tegureid, põhjustades õhukvaliteedi halvenemist, ebaratsionaalset linnaruumi kasutust ja ebaturvalist liiklust. „Nutikad liikuvuslahendused on üheks alternatiiviks, mis lubab meie traditsioonilist liikumissüsteemi ümber kujundada. Tark linn ei pea enam liiklusprobleemidele reageerima ilmtingimata tänavate ja teede juurde ehitamisega. Pigem tuleb otsida uusi võimalusi, et kasutada efektiivsemalt ära linnade juba loodud taristut. Nutika liikuvuse idee kaasab kõiki liikumisviise: jalg- või tõukeratast, rongi, trammi, taksot, autosid, kõndimist vm.“

Ettevõtte Traffest tegevjuhi Viljar Nurme sõnul on jätkuv autostumine, uued liikumisviisid, pandeemia mõju, püüdlus inimkesksema ja keskkonnasäästlikuma eluviisi poole mõned märksõnad, mis seda ajastut ja ka tänast olukorda iseloomustavad. „Kohati tundub, et liikuvusest kõnelejad on justkui erineval pool rindejoont, kus põrkuvad varasemad traditsioonilised ja kaasaegsemad uuenduslikud mõtteviisid. Liikuvusele pühendatud konverents annab võimaluse erinevaid seisukohti üksteisele lähendada ja leida rohkem ühisosa, et targalt koos edasi liikuda.“

Konverentsil otsitakse vastust küsimusele, kuidas minna targalt edasi – nii, et meie teadmisi, ressursse kasutataks parimal moel selle nimel, et meie liikuvuspilt oleks kümnekonna aasta pärast ohutu, säästev, mugav, ja rahuldaks kõigi liikujate vajadusi. „Oleme kokku kutsunud valdkonna otsustajad ja suure pildi nägijad, et arutada, kuidas leida liikuvuse väljakutsetele saadaolevate andmete ja tehnoloogia targa kasutuse abil paremaid lahendusi,“ lisab Maarja Rannama.

Konverentsi avab majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kantsler Ahti Kuningas. Sõna saavad ka Transpordiameti peadirektor Priit Sauk, Tallinna ja Tartu abilinnapead Tanel Kiik ning Raimond Tamm, Kõu Grupi tegevjuht Kristjan Maruste ning paljud teised avaliku ja erasektori arvamusliidrid. Päeva lõpetab valimisdebatt teemal „Autokesksest liikuvusest inimesekeskseks – kas, kuidas ja millal?”, kus erinevaid erakondi on esindamas Mart Võrklaev (Reformierakond), Erki Savisaar (Keskerakond), Madle Lippus (Sotsiaaldemokraadid) ja teised.

Konverentsi modereerib Rasmus Kagge. 

*ITS Estonia on Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu (ITL) initsiatiivil ning koordineerimisel tegutsev nutika liikuvuse koostööplatvorm, kuhu on kaasatud valdkonna osapooled nii avalikust kui ka erasektorist.

Konverentsi läbiviimist toetab Euroopa Regionaalarengu Fond projekti „Eesti IKT Klaster“ raames. 

ITS Estonia, TalTechi ja Traffesti pressiteade 25.01.2023

Maarja RannamaITS Estonia võrgustiku juht+372 617 7145+372 5558 2672