Peaministrid Ansip ja Katainen: koostöö e-teenuste valdkonnas aitab meid palju elu praktilistes küsimustes

18. aprill 2021

Eesti peaministri Andrus Ansipi ja Soome peaministri Jyrki Kataineni tänasel kohtumisel väljendati heameelt kahe riigi koostöö üle info- ja kommunikatsioonitehnoloogia valdkonnas. Eile sõlmisid peaministrid teadaolevalt maailma esimese digiallkirjastatud valitsustevahelise kokkuleppe, mille fookuses on ühine e-teenuste arendamine. Peaminister Andrus Ansipi sõnul on Soome olnud infotehnoloogia alal Eestile alati suureks eeskujuks. „Soome

Eesti peaministri Andrus Ansipi ja Soome peaministri Jyrki Kataineni tänasel kohtumisel väljendati heameelt kahe riigi koostöö üle info- ja kommunikatsioonitehnoloogia valdkonnas. Eile sõlmisid peaministrid teadaolevalt maailma esimese digiallkirjastatud valitsustevahelise kokkuleppe, mille fookuses on ühine e-teenuste arendamine.

Peaminister Andrus Ansipi sõnul on Soome olnud infotehnoloogia alal Eestile alati suureks eeskujuks. „Soome oli esimene, kes oma ID-kaardiga välja tuli. Eesti jälgis huviga nii Soome kui ka Rootsi eID arenguid ning sai neist palju inspiratsiooni oma riikliku elektroonilise identiteedi arendamiseks,“ rääkis Ansip kohtumisel.

Peaministri sõnul on digiallkirja olulisimaks eeliseks aja kokkuhoid – nii kodanikule, ettevõtjale, ametnikule kui ka peaministrile. „Aja kokkuhoid on aga raha kokkuhoid. Eestis säästame digiallkirja kasutamisega aastas kokku 2 protsenti meie sisemajanduse kogutoodangu väärtuses aega – iga inimese kohta terve töönädala,“ tõi Ansip näite.

Peaminister avaldas lootust, et koostöömemorandumi digiallkirjastamine avaldab positiivset mõju ka Soome ja Eesti majandussuhetele. „Eestis on ca 4500 Soome ettevõtet ja Soomes omakorda ca 3500 eestlaste ettevõtet – võib vaid ette kujutada, kui palju efektiivsemaks muutub suhtlemine kahe riigi vahel tänu digiallkirjastamisele,“ lisas Ansip.

Ansipi hinnangul tooks digiallkirjade kasutuselevõtt kogu Euroopa Liidus suurt majanduslikku kasu: „Loodame, et suutsime Soomega koos näidata eeskuju.“

Koostöömemorandumi ühe keskse kokkuleppena hakatakse koos soomlastega riiklikke andmevahetuse platvorme ühiselt edasi arendama. Selliste platvormide suurim kasu seisneb selles, et kodanikelt ja asutustelt on vaja küsida andmeid vaid üks kord ning edaspidi on andmed lihtsalt ja turvaliselt jagatavad.

Näiteks peavad praegu teises riigis tegutsevad ettevõtjad sõitma koduriigi ametiasutusse, saama sealt paberil andmed, sõitma laeva või lennukiga tagasi ja siis need esitama paberil teise riigi ametiasutusele, kus need arvutisse sisestatakse.

“Selline olukord on kindlasti ajale jalgu jäänud, eriti arenenud info- ja kommunikatsioonitehnoloogiaga riikide nagu Soome ja Eesti vahel,” sõnas peaminister Ansip.

Soomes X-tee laadse lahenduse kasutuselevõtu najal hakatakse arendama ja pakkuma kahe riigi ühiseid piiriüleseid e-teenuseid. Esimesed pilootprojektid on valmimas 2014. aastaks.

Koostöömemorandumi elluviimist ehk e-riigi alase koostöö tegemist koordineerib Soome valitsuse poolt sealne rahandusministeerium, Eestis majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning selle allasutus riigi infosüsteemi amet.

Lisaks arutati kohtumisel veel kahepoolseid suhteid ja ootusi eesolevale Euroopa Ülemkogu kohtumisele – puudutati euroala, majanduse ja tehnoloogia teemasid. Samuti räägiti idapartnerlusest ja sündmustest Ukrainas.

Samuti räägiti LNG terminalist. Peaministri sõnul on LNG võimalik asukoht antud hinnata sõltumatutele ekspertidele. Lõpliku hinnangu, kas terminal sobib paremini Eestisse või Soome, annab Euroopa Komisjon. “Ootame Soomega komisjoni hinnangu ära, et sellega arvestada,” ütles Ansip. “Ükskõik, kas LNG terminal tuleb ühele või teisele poole Soome lahte, meie jaoks on eelkõige oluline alternatiivne gaasi tarneallikas.”

Allikas: www.valitsus.ee