Saksa tööstusrevolutsioon tõmbab Eesti firmad kaasa

18. aprill 2021

Täna, 12.mail toimub rahvusvaheline konverents Industry 4.0 (tööstus 4.0).Saksa masinatööstus on alati olnud maailma tipus, viimasel ajal on küll tõusnud konkurents tootmisvaldkonnast Aasiast, kuid masinad, mida seal kasutatakse on samuti Saksa päritolu. Saksamaa valitsus on otsustanud säilitada oma liidripositsiooni tööstuse ja tootmises. Selleks on algatatud kontseptsioon Industry 4.0, mida kutsutakse ka

Täna, 12.mail toimub rahvusvaheline konverents Industry 4.0 (tööstus 4.0).
Saksa masinatööstus on alati olnud maailma tipus, viimasel ajal on küll tõusnud konkurents tootmisvaldkonnast Aasiast, kuid masinad, mida seal kasutatakse on samuti Saksa päritolu. Saksamaa valitsus on otsustanud säilitada oma liidripositsiooni tööstuse ja tootmises. Selleks on algatatud kontseptsioon Industry 4.0, mida kutsutakse ka neljandaks tööstusrevolutsiooniks.

Saksamaa tööstusettevõtted plaanivad investeerida umbes 3,3 % oma aastakäibest Industry 4.0 lahendustesse järgmise viie aasta jooksul. See tähendab, et 2020. aastaks investeerivad Saksa tööstusettevõtted laias laastus 40 miljardit eurot igal aastal digilahendustesse. Kuidas nendest kasvunumbritest ka Eesti ettevõtetele kasu oleks, seda arutame tänaTallinnas Radisson BLU hotel Olümpias toimuval rahvusvahelisel konverentsil. Oma sõna ütlevad sekka ka Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves ning majandus- ja kommunikatsiooniminister Kristen Michal.

Saksamaa Liitvabariigi suursaadiku Christian Matthias Schlaga sõnul on Saksamaal on Industry 4.0 temaatika olnud pildil juba aastast 2013. „Kuna tööstuse ja IT-sektori kombineerimine on muutunud Saksamaa tööstuse jaoks järjest olulisemaks teemaks, loob see hea pinnase Saksa-Eesti koostööle: Eesti on väike riik, kus IT-sektor on äärmiselt hästi arenenud, teisalt on Saksamaa suur tööstusriik,“ selgitas Schlaga.

Eesti rahvastik vananeb ja on langustrendis, mistõttu seisab Eesti silmitsi väljakutsega tõsta elukvaliteeti väiksema arvu inimestega ning vähenenud võimekusega minna kaasa masstootmisega. Eesti peab keskenduma väiketootmisele, tootma spetsiifilisi tooteid või nende osi, olles selles äärmiselt hea. Industry 4.0 kombineeribki kaht sektorit moel, mida varem pole tehtud: ühelt poolt antakse Eesti IT ja tööstusettevõtetele võimalus vaadata teemat kui tervikut, luua võimalikke koostöösidemeid kahe sektori vahel, teisest küljest tuuakse juurde koostööperspektiiv Saksamaaga.

Konverents on korraldatud Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu, Saksa Suursaatkonna, Eesti Elektroonikatööstuse Liidu ja EAS-i koostöös. Korraldamist toetab Tallinna Ettevõtlusamet.
Konverentsi on võimalik jälgida otseülekandena.