Statistikaamet: Majanduslangus I kvartalis

31. mai 2023

Eesti I kvartali sisemajanduse koguprodukt (SKP) langes võrreldes eelmise aasta sama perioodiga püsivhindades 3,2 protsenti, teatas statistikaamet 31 mail 2023.

Teist kvartalit järjest tuli suurim positiivne panus majandusse põllumajandusest. Olulisel määral toetas majandust ka kutse-, teadus- ja tehnikaalane tegevus. Suurematest tegevusaladest aitas majandusele veidi kaasa ehitus. Ülejäänud tegevusalad panustasid kas tagasihoidlikult või olid pigem majandusele pidurdava mõjuga.

Üks suurimatest negatiivsetest panustajatest oli info ja side. “Varasemalt Eesti majanduse üheks peamiseks mootoriks olnud tegevusala on nüüdseks kaks kvartalit järjest vastupidises rollis olnud,” teatati Statistikaametist.

Olukorda kommenteeris ka ITL-i president Ats Albre: “Me näeme seda, et viimaste aastate tööjõukulude kasv on väga kõrge ja me eeldame ja ennustame, et sel aastal see normaliseerub ja on palju madalam. Kui vaadata pikemat perspektiivi, siis ei ole realistlik, et Eesti tööjõukuludelt tõuseb mööda paljudest teistest Euroopa riikidest, keda me oleme varem oleme pidanud kalliteks riikideks.”

Uudislõik 31. mail 2023:

Allikad: Statistikaamet ja Aktuaalne Kaamera 31. mail 2023

Samal teemal: Aktuaalsest Kaamerast käidi uurimas, mis toimub Eesti tehnoloogiasektoris samal ajal, kui USA IT-ettevõtted majanduskriisi tingimustes miljoneid töökohti koondavad. Eestis on koondamised puudutanud peamiselt iduettevõtteid, kuid palgaralli on tuurid maha võtnud ka meil.

Uudislõik 11. mail 2023:

Allikas: Aktuaalne Kaamera 11. mai 2023